Buk Pospolity – Fagus silvatica L.

Buk Pospolity - Fagus silvatica L.

Buk Pospolity - Fagus silvatica L.

Buki to jedne z najpiękniejszych roślin występujących naturalnie w Polsce. Są wyjątkowo okazałe i dostojne, o krótkim pniu, ale bardzo rozłożystej koronie. Rosną bardzo wolno i osiągają nawet 30 do 50 m wysokości. W dobrych warunkach klimatyczno-glebowych ich roczne przyrosty osiągają zaledwie 40 cm zwłaszcza w młodości. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest cienka, gładka, popielatoszara kora. Buki można poznać również po wrzecionowatych, okazałych pąkach umieszczonych na pędach „zygzakowato”. Wiosną z tych pąków rozwijają się liście jajowate lub eliptyczne osadzone na krótkim ogonku. Są one ciemnozielone a jesienią przebarwiają się na złoto, czerwono i brązowo. Bardzo charakterystyczne dla buków są również owoce tzw. bukwie. Są to czekoladowobrązowe trójkanciaste orzeszki osadzone po dwa w oryginalnych osłonkach.
Wymagania uprawowe buka i jego odmian są stosunkowo duże. Znosi wszystkie stanowiska związane z nasłoneczniem, ale w miejscach szczególnie nasłonecznionych musimy pamiętać o intensywnym podlewaniu szczególnie latem (buki są szczególnie wrażliwe na susze letnią). Gleba dla buków powinna być gliniasta, gliniasto-piaszczysta, głęboka, żyzna i zasobna w wapń. Na słabszych stanowiskach rośliny będą mieć małe przyrosty.
Zastosowanie buków w krajobrazie nie sprawia trudności. Jest to drzewo bardzo plastyczne i wdzięczne. Daje się komponować w niemal każdych warunkach przestrzennych. Posiada ciekawy pokrój i dodatkowo bardzo dobrze znosi cięcie przez co nadaje się również na żywopłoty.
Odmiany tego gatunku są bardzo liczne. Różnią się między sobą pokrojem, siłą wzrostu, barwą oraz kształtem liści. Istnieje też wiele odmian wolno rosnących np. ‘Purple Fountain’ czy ‘Purpurea Pendula’ oraz o kolumnowym pokroju np. ‘Dawyck Gold’, Dawyck Purple’, ‘Red Obelisk’. W dużych ogrodach można pokusić się o zastosowanie pojedynczego okazu jako solitera.

Pracownia architektury krajobrazu "DOBRA PRZESTRZEŃ" 43-200 Pszczyna ul. Sznelowiec 22/14 tel. (0048) 500 210 062

Polityka prywatności i plików cookies