Własny kompost ogrodowy

Kompost jest dla roślin jak suto zastawiony stół. Znajdują tam wszystko, co jest im potrzebne do intensywnego i prawidłowego wzrostu. Najłatwiej go pozyskać umieszczając w kompostowniku naprzemiennie warstwy luźne i bardziej zwarte resztek roślinnych. Wyrównane proporcje surowców zawierających związki azotu i węgla zapewniają krótki czas przygotowania a temperatura wewnątrz stosu kompostowego wzrasta nawet do 65°C. Im lepsze warunki mają tu mikroorganizmy biorące udział w procesie rozkładu tkanek, tym wyższa temperatura wewnątrz kompostownika. W procesie kompostowania niezbędna jest także woda, która równomiernie nawilża kompost. Należy jednak uważać by nie był on przesiąknięty wodą. Jeżeli nasz materiał do kompostowania stanowią głównie zdrewniałe części roślin ( pędy, konary) zaleca się zraszanie stosu bogatą w azot gnojówką z pokrzyw.

Przepis na gnojówkę z pokrzyw.

1 kg świeżych pędów pokrzywy moczyć w 10 l wody

przez 2-3 tygodnie, potem rozcieńczyć w stosunku 1:10.

Po przygotowaniu stosu kompostowego powinniśmy zaczekać ok. czterech miesięcy. Po tym czasie śmiało możemy rozkładać na grządki gotowe pożywienie dla naszych roślin.

Cenne wskazówki:

-Wszystkie odpadki roślinne powstające w ogrodzie nadają się do kompostowania. Pamiętajmy jednak by unikać kompostowania roślin chorych i łatwo korzeniących się chwastów z nasionami.

-Warto pokusić się o wielokomorowy system kompostowania. Gdy w sezonie wybieramy gotowy kompost na grządki, w sąsiedniej komorze umieszczamy nową porcje resztek roślinnych.

-Wspaniałym materiałem do kompostowania są liście. Zgrabione jesienią szybko się rozkładają. Najszybciej ulegają rozkładowi liście brzozy, klonu, olchy, jesionu, leszczyny, drzew i krzewów owocowych oraz lipy. Klika lat mogą się rozkładać liście dębu i wierzby.

-Chrońmy stosy kompostowe przed znacznym nasłonecznieniem. Można je ulokować w cieniu lub obsadzić roślinami np. dyniowymi.

Pracownia architektury krajobrazu "DOBRA PRZESTRZEŃ" 43-200 Pszczyna ul. Sznelowiec 22/14 tel. (0048) 500 210 062

Polityka prywatności i plików cookies