Mech w trawniku

Mech w trawniku

Mech w trawniku

Mchy należą do gatunków pionierskich w zasiedlaniu stanowisk, dlatego często rosną tam gdzie inne rośliny sobie nie radzą. Najbardziej upodobały sobie miejsca cieniste, wilgotne o nadmiernej zwięzłości i kwaśnym odczynie gleby.

Istnieje wiele sposobów likwidowania mchu. Najprostszą metodą jest usuwanie mechaniczne wraz z częścią podziemną. Warto również pamiętać o regularnej areacji podłoża, czyli napowietrzaniu, co utrudnia rozwój mchów, które zasiedlają gleby zwięzłe. Areacja polega na wykonaniu w niewielkich odstępach równomiernie głębokich nacięć i nakłuć. Można to zrobić za pomocą wideł amerykańskich lub areatora. Często wystarczającym sposobem na pozbycie się mchu jest odpowiednia pielęgnacja trawnika. Dzięki regularnemu podlewaniu zapewniamy roślinom optymalne warunki wzrostu, co umożliwia im naturalne zagłuszanie konkurentów.

Starym, znanym sposobem walki z mchem w trawniku jest wapnowanie. Ma on uzasadnienie w lubianym przez mchy kwaśnym odczynem gleby. Wysiew wapna ogranicza ich rozwój poprawiając jednocześnie kondycje trawnika. Z wapniowaniem nie wolno jednak przesadzić. Należy ten zabieg stosować umiarkowanie i nie za często. W przeciwnym razie łatwo można przewapnować stanowisko.

Na rynku dostępne są również preparaty chemiczne do zwalczani mchu np Mogeton 25 WP czy Bio Moss Killer. Zabieg polega na dokładnym opryskaniu stanowisk mchu oraz na dokładnym wygrabieniu wyschniętej pilśni. Warto jednak wiedzieć, że użycie herbicydu jest działaniem doraźnym i nie daje gwarancji, że mech już się nie pojawi. Zwłaszcza, jeśli nie zadbamy o kondycje gleby.

Pracownia architektury krajobrazu "DOBRA PRZESTRZEŃ" 43-200 Pszczyna ul. Sznelowiec 22/14 tel. (0048) 500 210 062

Polityka prywatności i plików cookies