Jesienne nawożenie roślin

Jesienne nawożenie roślin

Jesienne nawożenie roślin

Po zbiorach nadchodzi moment na poszerzenie wiedzy o kondycji gleby w naszym ogrodzie. Na podstawie analiz chemicznych dowiemy się ile składników pokarmowych zawiera gleba i jaki jest jej odczyn. Jest to ważny element pielęgnacji ze względu na uzupełnienie składników pokarmowych przed kolejnym sezonem wegetacyjnym.

Podczas nawożenia rabat roślin ozdobnych należy pamiętać o wzbogaceniu ich w składniki pokarmowe. Do tego celu można stosować nawozy organiczne i mineralne, pamiętając jednak o umiarkowanym ich stosowaniu. Nadmiar nawozów jest również szkodliwy. Przygotowując rabaty dla roślin jednorocznych i dwuletnich wystarczy zastosować obornik lub kompost.

Przy stosowaniu nawozów mineralnych należy pamiętać aby drzewa traktować nawozami z przewagą azotu (najpóźniej do końca czerwca),natomiast rośliny kwitnące nawozami z przewagą fosforu i potasu. Jesienią świetnie nadaje się do tego Azofoska (600-800 g/10m²), Fruktus (300-800 g/ 10m²) lub inne nawozy wieloskładnikowe. Dla roślin cebulowych i bulwiastych, można zastosować dodatkowe nawożenie mineralne ze względu na ich wzmożone potrzeby pokarmowe.

Niektóre rośliny, mają bardzo małe wymagania pokarmowe np. rojniki, macierzanka, przetaczniki. Nadmierne nawożenie może obniżyć ich walory dekoracyjne. Rośliny rosnące na podłożu przepuszczalnym i piaszczystym nawozimy dopiero wiosną, ze względu na wypłukiwanie substancji odżywczych z podłoża podczas zimy.

Dobrze odżywione rośliny w kolejnym sezonie wegetacyjnym będą się zdrowo i atrakcyjnie prezentowały, zwiększą odporność na choroby i szkodniki oraz na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Pracownia architektury krajobrazu "DOBRA PRZESTRZEŃ" 43-200 Pszczyna ul. Sznelowiec 22/14 tel. (0048) 500 210 062

Polityka prywatności i plików cookies