Spełniamy marzenia. Czyli jak profesjonalnie założyć ogród.

Spełniamy marzenie - projektujemy ogród.

Spełniamy marzenie - projektujemy ogród.

W pełni zrealizujemy swoje marzenia tylko wtedy, jeżeli to co zaplanujemy i wykonany spełni nasze oczekiwania. Zakładanie naszego upragnionego ogrodu to szereg działań zakrojonych na szeroką skalę i wymagających fachowej i specjalistycznej wiedzy. Aby dobrze zaplanować swój wymarzony Eden, krok po kroku powędrujemy realizując to wymagające, lecz ciekawe zagadnienie.
Podjęliśmy decyzje-chcemy mieć piękny ogród. Zatem pierwszym krokiem jest zastanowienie się, w jakim stylu powinien powstać i jaki powinien mieć charakter. Powinniśmy dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i ocenić czy w naszym ogrodzie chcemy odpoczywać biernie np. opalając się na tarasie, czy może wręcz przeciwnie jesteśmy amatorami sportów i ogrodowych przygód.
Styl tworzonego ogrodu powinien także odzwierciedlać nasz charakter i sposób bycia. Warto wziąć pod uwagę styl w jakim urządzono dom wokół którego powstaje ogród. Mamy w tym temacie do wyboru wiele możliwości. Ogród może być przestrzenią minimalistyczną, z bardzo regularnymi formami roślin, wręcz geometryczny lub zupełnie swobodny, o miękkich liniach i pełen kwiatów.
Bardzo istotnym elementem podczas planowania naszego ogrodu jest zwrócenie uwagi na wielkość działki, ukształtowanie terenu, na którym jest położona oraz najbliższe otoczenie. Warto docenić również naturalny koloryt okolicy. Jeśli uważnie przyjrzymy się występującej w naszym regionie roślinności, przekonamy się, które gatunki oraz ich odmiany z pewnością poradzą sobie w naszym ogrodzie.
Kiedy już mamy wstępną wizję naszego wymarzonego, zielonego zakątka możemy zabrać się za tworzenie projektu. Jest on bardzo pomocny przy wykonywaniu założenia. Pozwala na bardzo szczegółowe i konsekwentne zrealizowanie naszej wizji. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach warto stworzenie projektu powierzyć Pracowni Architektury Krajobrazu. Profesjonalni projektanci powinni sprawnie przelać na projekt wszystkie nasze oczekiwania i założenia. Mogą też zwrócić uwagę na wiele istotnych elementów takich jak np. specyfikę klimatu, w którym nie każde gatunki roślin dobrze się czują lub wykonać skomplikowany projekt systemu nawadniającego lub filtrującego do oczka.
W fazie projektowania warto podzielić ogród na strefy. W strefie wypoczynkowej lub rekreacyjnej znajdzie się miejsce na grilla, taras, basen lub ścieżki spacerowe. W strefie użytkowej zlokalizujemy warzywnik, domek gospodarczy czy kompostownik, a w strefie reprezentacyjnej czy frontowej znajdzie się miejsce na szczególnie atrakcyjne rośliny i starannie wypielęgnowany trawnik-prawdziwą ozdobę ogrodu. Ważnym elementem, który należy zaplanować jest oświetlenie ogrodu, które pozwoli na podkreślenie jego walorów także wieczorem.
Kolejnym krokiem jest właściwy dobór roślin. Nasze upodobania warto przeanalizować z architektem krajobrazu lub fachowcem posiadającym wiedzę z zakresu dendrologii. Doradzi nam gdzie i jakie powinniśmy posadzić rośliny. Dobierze odmiany odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i udzieli wskazówek związanych z ich pielęgnacją. Dobry projekt powinien również zawierać wykaz materiałów wykorzystanych podczas urządzania ogrodu oraz wizualizacje w postaci widoków lub przekrojów obrazujących jego wygląd.
Po przyjemnym etapie planowania i projektowania przychodzi czas na realizacje naszych pomysłów. Warto ten etap powierzyć firmie zajmującej się urządzanie ogrodów, choćby dlatego, że zrobi to sprawnie i profesjonalnie. Zanim jednak dokonamy wybory firmy najlepiej zapoznać się z jej dotychczasowymi realizacjami i ocenić jej jakość.

Pracownia architektury krajobrazu "DOBRA PRZESTRZEŃ" 43-200 Pszczyna ul. Sznelowiec 22/14 tel. (0048) 500 210 062

Polityka prywatności i plików cookies